O nas

Prowadzimy działania na rzecz rodzin, natury, kultury i edukacji. Organizujemy leśne warsztaty, spacery przyrodnicze, warsztaty rękodzieła, zajęcia folklorystyczne i plastyczne, spotkania dla mam i rodzin, zbiórki charytatywne. Główne obszary naszych zainteresowań to: edukacja w terenie, natura, folklor, rękodzieło, krajoznawstwo, czytelnictwo. Działamy od 2014 roku.

Nasze działania skierowane są na twórcze i aktywne wykorzystanie wolnego czasu, na bezpośrednie spotkanie z drugim człowiekiem i z przyrodą, tworzenie małych, lokalnych wspólnot.
Przywracamy dzieci naturze.
Ewa Sommer - założycielka fundacji, etnolog,pedagog i animator kultury. Uczestniczyła w ogólnopolskim projekcie Akademia Małego Kolberga oraz Alfabet Tradycji - wykorzystanie tradycji ludowej w pracy z dziećmi oraz integracji społeczności lokalnej. Prowadzi zajęcia etnograficzne, taneczne, terenowe i plastyczne dla dzieci i rodzin. Założycielka klubu mam w Poznaniu na Osiedlu Kopernika. W ramach pracy społecznej współpracowała ze szkołami, przedszkolami, świetlicami wiejskimi, domami dziecka, szpitalami, bibliotekami i wydawnictwami. Zajmuje się inwentaryzacją dendrologiczną. Mama trójki dzieci, harcerka, absolwentka szkoły survivalu, miłośniczka przyrody, krajoznawstwa i książek.

Współpracownicy i wolontariusze:

Borys Binkowski - doktor Uniwersytetu Wrocławskiego, zajmuje się wdrażaniem nauki o człowieku (szczególnie neurobiologii i psychologii empirycznej) w edukacji i pedagogice. Nauczyciel, tutor, zwolennik edukacji w przyrodzie, alpinista, harcerz. Obecnie tworzy projekt Szkoła od Nowa, którego celem ma być publikacja pod tym samym tytułem, w której zaproponowana będzie nowa wizja szkoły oparta na nauce o rozwoju człowieka, a pozbawiona balastu społecznych przekonań.




 Alina Sarniak - nauczycielka przedszkolna i wczesnoszkolna, plastyczka, projektantka ubioru, pasjonatka zajęć plastycznych i tworzenia czegoś z niczego. Współtworzy warsztaty rękodzieła i koordynuje akcję Idziemy do lasu.

Justyna Krzymicka - Absolwentka AWF Poznań na wydziale Turystyki i Rekreacji, wychowawca kolonijny oraz kierownik obozów dzieci i młodzieży. Właściciel firmy szkoleniowo-sportowej. Długoletnia zawodniczka Pucharu Polski Windsurfingu - VC Mistrzyni Polski Windsurfingu w klasie  Slalom i Formuła. Od ponad dziesięciu la pracuje jako animator czasu wolnego nad wodą przelewając swoją pasję do sportów wodnych na młodych adeptów. Instruktor nowoczesnych form gimnastyki oraz fitness. Założycielka  Fundacji Just4fit



Justyna Odrzykoska - z wykształcenia biolog, z zamiłowania przyrodnik i edukator leśny. Mama dwójki dzieci. Prowadzi warsztaty przyrodnicze "Spotkania z przyrodą"  w szkołach i przedszkolach. Weekendowo prowadzi zajęcia dla rodzin. Celem jej działań jest zwrócenie uwagi na to, jak ważna jest dla nas przyroda oraz nauczenie dzieci i dorosłych patrzenia na nią w taki sposób, aby zarazić ich swoją pasją do natury.  

Alicja Kołodziejczak - etnolog i antropolog kultury, pedagog, animator i społecznik. Twórca prężnie działającego Klubu Mam w Słupcy oraz leśnego przedszkola. Instruktorka dogoterapii, prowadzi zajęcia w szkołach i przedszkolach. Mama dwójki dzieci. 
 

DLACZEGO "MIASTO DEMETER"?

Kultura antyczna, a w jej wielkim bogactwie również grecka mitologia, dają naszej cywilizacji wciąż niegasnące, żywe nieustającą aktualnością archetypy; są istotnymi korzeniami świata wartości, jaki wyznaje Europa, bowiem w dużej mierze ich humanistyczne przesłanie przyswoiło sobie również chrześcijaństwo. Z tych przyczyn, zastanawiając się nad nazwą dla nowej fundacji, zajmującej się rodzicielstwem i kulturą, nie mogliśmy nie sięgnąć do nieśmiertelnej spuścizny tworzącej symbole oraz wzorce bliskich nam postaw.
      Grecka bogini Demeter zasługuje wśród owych symboli na szczególne miejsce. Macierz Ziemia, bogini urodzaju i płodności, cyklu narodzin-śmierci-odrodzenia, będąca aspektem rodzącej ziemi, ale rodzącej dla człowieka, rodzącej uprawy, dobro pracy, celowej działalności dla zapewnienia lepszej wartości bytu - oto jest doskonały archetyp i punkt odniesienia. Jej kult akcentował czułość macierzyńskiej miłości i przywiązanie do dziecka, wykraczające poza granice świata żywych i umarłych, przełamujące nawet nieprzekraczalne bariery Hadesu. Demeter – matka to inspiracja dla dobrego rodzicielstwa.

      Uprawa w łacińskim źródłosłowie powiązana jest ze współcześnie używanym przez nas słowem: kultura. I to właśnie, za pośrednictwem Demeter (rzymskiej Ceres), patronki upraw, przechodzimy do kolejnych celów fundacji, jakie wiążą się z upowszechnianiem kultury i twórczości.

      Natomiast miasto, to nie jedynie pojęcie urbanistyczne. Miasto już dla Greków stanowiło główną formę ich aktywności społecznej, politycznej, kulturalnej, ogólnoludzkiej. W tym sensie miasto jest nie substratem, ale istotą wspólnoty i poprzez alegorię przedstawia się nam jako zespolenie wspólnymi celami.

      Tak więc - Miasto Demeter - to wspólnota ludzi myślących o kulturze dobrego, humanistycznego życia i rodzicielstwa. Tym pragniemy się zajmować i do tego wszystkich, którzy myślą podobnie, pragniemy szczerze zaprosić. Zresztą, jeśli nie myślisz podobnie, nic nie stoi na przeszkodzi podyskutować, co z pewnością i Tobie i nam pozwoli nauczyć się czegoś wartościowego.

Fundacja "Miasto Demeter"
KRS: 0000506239
REGON: 302705050
NIP: 7632127980

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Dlaczego "Miasto Demeter"?

Skarpetkowe Stworki