Rodzinne spotkania z przyrodą - Mikrogranty NGO


Już niedługo ruszamy z projektem „Rodzinne spotkania z przyrodą” realizowanego w ramach Mikrograntów NGO!


Zapraszamy rodziny z dziećmi do odkrywania zielonych terenów zachodniego Wrocławia. Planujemy siedem spotkań o różnorodnej tematyce. Na łonie natury każdy znajdzie coś dla siebie: opowieści o drzewach, poznawanie przyrody, elementy „dzikiej” kuchni, podchody i gry harcerskie, rękodzieło, zabawy plastyczne i folklorystyczne, mini park linowy z lin alpinistycznych rozpiętych między drzewami. Na każdym spotkaniu będzie okazja do wolnej zabawy. Spotkania zaplanowane są według poniższego harmonogramu:

15 sierpnia - Las Mokrzański – wycieczka przyrodniczo-survivalowa. Będziemy budować szałasy i konstruować łuki; dzieci zapoznają się z narzędziami „człowieka lasu”, takimi jak kompas, saperka, siekierka do budowania schronienia.

16 sierpnia - Park Leśnicki - warsztaty folklorystyczne. Poznamy tradycyjne ludowe zabawy i tańce, które, podobnie jak w swoim naturalnym kontekście kulturowym, dostępne są w każdym miejscu, bez specjalnego sprzętu, z wykorzystaniem prostych rekwizytów, w tym instrumentów ludowych. Na warsztatach tradycyjnego rękodzieła dzieci same stworzą zabawki (słowiańskie lalki „motanki” oraz kurki z siana).

22 sierpnia – Brzegiem Bystrzycy - wycieczka wzdłuż rzeki. Poznamy różne siedliska, rośliny terenów podmokłych, starorzecza. Będziemy spacerować po wałach oraz podziwiać konie ze stadniny na Marszowicach. Jak zwykle nie zabraknie okazji do wolnej zabawy i harcerskich gier.

5 września –Spotkanie z psem: plenerowe zajęcia z psami pracującymi i ich opiekunką - dogoterapeutą i strażakiem. Zajęcia odbędą się w dwóch grupach wiekowych: przedszkolnej i szkolnej. Zapraszamy do wspólnego spędzenia czasu na edukacji poprzez zabawę. Gwarantowane duża dawka ruchu, morze śmiechu i zadowolone psie pyski

6 września – Stawy Leśnickie: obserwacja organizmów wodnych, opowieści o drzewach, poszukiwania roślin jadalnych z elementami dzikiej kuchni, gry harcerskie, zabawa na rozpiętych pomiędzy drzewami linach – mini park linowy.

12 września – Park Złotnicki: leśne tkanie – na ramie z gałęzi splecionych sznurkami tkamy skarbami natury: trawą, kwiatami, korą, ziołami; opowieści o Arachne, mitologicznej patronce tkaczek, o szacunku dla zwierząt, w tym pająków. Opowieści o drzewach i leśna matematyka – elementy inwentaryzacji
drzew (mierzenie obwodów pni i określanie gatunków).

19 września – Ekopark Stabłowice: zajęcia podsumowujące projekt – będziemy rozmawiać o możliwości kontynuacji naszych spotkań w ramach akcji #Idziemydolasu. Oprócz tego: piknik, wycieczka przyrodnicza, zabawy z kostką motoryczną, mini park linowy, zabawy plastyczne: obrazy z natury, liściowe wyklejanki i korony z liści, a na koniec przyrodnicze upominki dla uczestników.

Każde spotkanie zaczynamy o godzinie 10:30; o dokładnym miejscu zbiórki poinformujemy zapisane rodziny. Zajęcia będą trwać około 3 godzin, wobec czego warto zabrać coś do jedzenia, ubrania przeciwdeszczowe oraz środki ochronne na komary i kleszcze. Każde zajęcia przeznaczone są dla 20
uczestników, wyjątkiem jest spotkanie podsumowujące - 35 osób.
Nie stawiamy ograniczeń wiekowych, ponieważ wierzymy, że najlepszy dla dzieci jest naturalny plac zabaw - las, łąka - a każde dziecko odnajdzie swoje miejsce na spacerze przyrodniczym. Podpowiadamy jedynie, że więcej animacji dla najmłodszych będzie się odbywać na warsztatach folklorystycznych, w Parku Złotnickim oraz w Ekoparku na Stabłowicach. Spotkanie z psem podzielone będzie na dwie grupy - 10.30 - przedszkolaki; 11.30 - dzieci w wieku szkolnym. Na spotkaniu w Lesie Mokrzańskim do budowania szałasów i konstruowania łuków będziemy używać małych nożyków, siekierek i saperek, więc więcej frajdy mogą mieć dzieci starsze (albo rodzice ;) 

Wszystkie zajęcia są bezpłatne, obowiązują zapisy na email: miasto.demeter@gmail.com lub za pośrednictwem wiadomości na profilu FB Fundacji Miasto Demeter.

Projekt jest dofinansowany w ramach Programu „Mikrogranty NGO” realizowanego ze środków Gminy Wrocław

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Dlaczego "Miasto Demeter"?

Skarpetkowe Stworki